ניוזלטר מאי - יוני 2020


עריכה: נאוה מוצפי

אירועים, ביקורים ומה שביניהם

אנו מתרגשים לספר לכם שב- 2020.5.18 מרכז מורשת יהדות בבל שב ופתח שעריו בצל שגרת הקורונה. אחרי שבועות ארוכים של שהות בבית מול המסכים, סוף-סוף אפשר לצאת מהבית ולנשום קצת תרבות והיסטוריה. הפתיחה מתאפשרת בהתאם להנחיות משרד הבריאות וע"פ מגבלות התו הסגול. לתאום הדרכות וביקורים צרו קשר עם מחלקת ההדרכה : 5339278-03 שלוחה 3ב -2020.5.19 -ציינו 70 שנה לטיסה הראשונה שהעלתה את העולים הראשונים מעיראק לישראל.

את המאורע שידרנו בשידור חי בפייסבוק, באינסטגרם ובזום בשיתוף עם "החברים של התחנה",

אתר אינטרנטי המרכז את פעילות התרבות, האמנות והקולינריה בתל אביב, בהנחייתו של מתי עלה.

מנכ"לית המרכז עליזה דיין –חממה פתחה את אירוע הצפייה, אוצרת המוזאון אורלי בחר לוי לקחה

אותנו לסיור בתערוכת הקליטה ומשם המשכנו לגולת הכותרת של הסיור פרוייקט אמנותי מיוחד לציון

70 שנה לעליה ההמונית מעיראק. הפרויקט, "מעברים" – הוא ציור קיר מתהווה, יצירתו של האמן רובי

בקל, צבר, בן דור ההמשך המצייר מזה מספר שבועות על קירות הגלריה לתערוכות מתחלפות ע"ש

ג'נט ויהודה אסיא, פרשנות אישית שלו לחוויית הקליטה של הוריו ובני משפחתו. את חווית המפגש

והסיור הווירטואלי תוכלו לראות בלינק:

https://www.facebook.com/lily.shor.9/videos/10158922996229386


ביום שישי, 22.5.2020, התקיימה סדנת בישול לשבועות בהנחייתה האדיבה של מנחת קבוצות הבישול גילה לוי. האירוע הזה פתח את שובו של מרכז מורשת יהדות בבל לפעילות לאחר סגר הקורונה. גברים ונשים באו למפגש ולמדו להכין סמבוסק בג'בן (גבינה), כעכאת וקאהי, ממטעמי חג השבועות. הניחוחות, המטעמים והמתכונים מבית ההורים, לוו בסיפורים מאירי עניים מפיה של גילה.

בסיום ההכנה והטעימות נשאלה השאלה מתי נפגשים שוב?


אירוע האזכרה לקרבנות הפרהוד ולהרוגי המלכות

ב- 9.6.2020 ערכנו את אירוע האזכרה השנתי לקרבנות הפרהוד ולהרוגי המלכות, ברחבת אנדרטת ההנצחה הסמוכה למרכז. באירוע השתתפו בני הדור הראשון, השני והשלישי. מנכ"לית המרכז הנחתה את האירוע, נשאה דברי פתיחה ובירכה את הנוכחים. ליאת שוחט, ראש עריית אור יהודה ציינה בדבריה: "אסור לשכוח את המאורעות הללו, בכל דור ודור, על אחת כמה וכמה בדורנו".

ח"כ אופיר כץ שנעדר מהטקס העביר את הדברים הבאים: "זיכרון הפרהוד חשוב מאין כמותו וכפי שהיום ביוזמתי, ציינו לראשונה אי פעם במליאת הכנסת את הפרהוד, אמשיך לפעול על מנת לשמר ולהנחיל את זכרונו לדורות הבאים". עוד נשאו דברים תא"ל רוני מורנו, המשנה למנכ"ל משרד הביטחון וציונית פתאל קופרווסר, חברת הועד המנהל. עו"ד ניסן שריפי סיפר על מחקרו המשותף עם ההיסטוריון פרופ' גרייף "הכרה בנפגעי הפרהוד כנפגעי הנאצים".

אפי דלומי נשא דברים בשם ארגון המחתרת החלוצית ואסירי ציון, חן מזיג, דובר המשתתף במאמצי ההסברה הישראלים בחו"ל בן הדור השלישי, סיפר על תפקידו ועל הקשר עם סבתו ניצולת הפרהוד. הסופר יונתן צדיק אף הוא בן הדור השלישי סיפר על מחקרו וספרו החדש "מג'ד" העוסק בקרוב משפחתו, הרוג המלכות יהודה צדיק, שנתלה בשנת 1949 בבגדאד. במהלך האירוע הונחו זרים, והזמר יהודה אליאס ריגש בקולו הערב את קהל המשתתפים. הטקס נערך בנוכחותו של רבה של אור יהודה ,הרב ציון כהן אשר נשא את תפילת "אל מלא רחמים" ואמר "קדיש" לעילוי נשמתם של קורבנות הפרהוד והרוגי המלכות.

סרטון הטקס בעריכתה של נירה לב ארי ניתן לצפייה ביוטיוב:

https://www.youtube.com/watch?v=CpFXKiXaaG8


הדרכה

מחלקת ההדרכה במוזאון ממשיכה בפעילותה הנפלאה במוזאון ומחוצה לו. במסגרת "המוזאון המטייל", ביקרנו במספר בתי ספר באור יהודה במיזם משותף של מרכז מורשת יהדות בבל ואגף החינוך של אור- יהודה, לציון 70 שנה לעלייה הגדולה של יהודי עיראק לארץ. ד"ר מיכל אוחנה שוחחה עם התלמידים על העלייה, הקליטה והחיים במעברות, המאיירת נורית צרפתי ערכה סדנת איור המבוססת על הספר שכתבה גאולה סחייק אלעני, "ילדות במעברה", ושחקנית הבית ענת אביעד הפליאה והצחיקה בסיפורה על החיים במעברה.

כמו כן, התחלנו במיזם חדש "מוזאון מספר", פרי יוזמתו של המדריך והמתנדב יצחק חיים. יצחק הרואה בהנחלת סיפורה של מורשת יהדות בבל שליחות, מרצה בכל רחבי הארץ בפני גמלאים ומתנדבים. למיזם הנפלא הזה הצטרפו צוות המרצים של מחלקת חינוך והדרכה במגוון הרצאות מרתקות .אתם מוזמנים להתעדכן במועדי ההרצאות ובמיקומן במחלקת החינוך והדרכה של המרכז.

יישר כוח!


אוצרות

ביום שני, 9 במרץ 2020, יצאה מחלקת האוצרות בניהולה של האוצרת אורלי בחר לוי, עם פרויקט אמנותי ייחודי "מעברים", לציון 70 שנה לחוק ויתור הנתינות (התסקיט), במסגרתו התאפשר ליהודי עיראק, לצאת את ארצם באופן חוקי ולעלות לישראל בתנאי שייוותרו על רכושם ואזרחותם העיראקית.

האמן הנבחר לפרויקט, רובי בקל, צבר, שנולד למשפחה שמוצאה בבגדאד, הגיע למוזאון, פרס צנצנות צבע, מברשות, מכחולים וסקיצות, ברחבת הגלריה לתערוכות מתחלפות ע"ש ג'נט ויהודה אסיא, והחל לצייר על קירותיה החשופים של הגלריה. רובי יצר עבור המוזאון במהלך השבועות האחרונים, עת כולנו היינו ספונים בבתינו מפאת הקורנה, פרשנות אישית שלו לחוויית העלייה והקליטה בארץ. יצירת האמנות הייחודית הזו מתהווה לנגד ענינו. כולכם מוזמנים בשבועות הקרובים ליהנות מתהליך העבודה וממפגש ייחודי עם האמן היוצר, ומהיצירה המוגמרת. העבודה תישאר על קירות הגלריה כשנה.
♦♦♦♦♦♦♦♦♦

אנו מתכבדים להודיעכם שלאור פניית הקהל השקנו חנות וירטואלית באתר המרכז.

אתם מוזמנים להיכנס, להתרשם ממגוון התכשיטים, מהספרים ומהפריטים הייחודיים המוצעים למכירה ולבצע הזמנה בטלפון: 03-5339278 שלוחה 2 ובמייל: shop@bjhc.org.il

קישור לחנות הווירטואלית :

https://www.bjhc.org.il/shop


♦♦♦♦♦♦

עיראקית בפיג'מה

לימוד ערבית יהודית מדוברת בזום:

עדיין אפשר להירשם...


הערוץ הקהילתי 98 (HOT ו-YES)

 

תכניות המורשת

ימי ד' בשעה 21:00 - 20:00

בימי ב' בשעה 14:00 - 13:00

שירים כבקשתכם

בכל מוצ"ש בשעה 21:30 - 21:00

בימי א' בשעה 09:30 - 09:00

 שעות פתיחה:  

 ב', ד', ה' - 9:00-15:00

 יום ג' - 9:00-19:00

 יום ו' - 10:00-13:00

 סגור בימי א', שבתות וחגים

 

*בימי שישי מתקיים סיור מודרך בעברית, בתיאום מראש עם מחלקת ההדרכה.

בקרו אותנו:

שד' מרדכי בן פורת 83

אור יהודה - למפת הגעה >> 

צרו קשר:

Babylon@bjhc.org.il

טלפון  03-5339278/9

פקס.  03-5339936 

  • Facebook
  • YouTube