top of page

מרכז מורשת יהדות בבל

"מרכז מורשת יהדות בבל" הממוקם באור-יהודה, הוקם בשנת 1973 כמוסד ללא מטרות רווח, כדי להנציח את מורשת גולת בבל, שהיתה ואינה קיימת עוד.

זהו המוסד הגדול בעולם לתיעוד, למחקר, לאיסוף ולשימור אוצרות רוח ואמנות שיצרה יהדות בבל, שם התפתחו היצירות הגדולות ביותר של העם היהודי: התלמוד הבבלי, כתבי הגאונים, ספרות השאלות והתשובות, ועוד. לצורך שימור המורשת, איסוף החומרים הטקסטואליים והחזותיים, והנחלתם לציבור הרחב, הוקמו ב"מרכז": מוזאון, מכון מחקר, ספריה ומחלקות אוצרות והדרכה.

מוזאון יהדות בבל

במוזאון מוצגות תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות. תערוכות הקבע מפנות זרקור לנושאים שונים מחיי הקהילה, בעיראק ובתפוצות, ומתייחסות לתמורות שחלו בהן במאות השנים האחרונות. הגלריה לאמנות פלסטית שבמוזאון מציגה תערוכות מתחלפות המתכתבות עם המורשת והתרבות של יהודי בבל.

באודיטוריום המחודש שבחלל המוזאון מתקיימות פתיחות של תערוכות, הקרנות סרטים ונערכים בו אירועים משפחתיים.​

במוזאון מבקרים תלמידי בתי-ספר ומבקרים מכל הגילים, מהארץ ומחוץ לארץ.

תערוכות קבע >>

כתובה מעיראק

מכון המחקר

"מרכז מורשת יהדות בבל" פעל מיסודו להגשמת יעדים בנושאי התשתית המחקרית, המחקר, והפצת הידע על יהודי בבל. "המרכז" הקים למטרה זו מועצה אקדמית עליה נמנים חוקרים מאוניברסיטאות ומכוני מחקר בארץ ובחוץ לארץ. המועצה משמשת כגוף מייעץ ומכון המחקר פועל כגוף מבצע.

הספרייה

הספריה מרכזת בתוכה את אחד האוספים הגדולים בעולם לתיעוד מורשת יהדות בבל. אלפי סיפורים המתעדים את קורותיה של העתיקה בקהילות ישראל בגולה אצורים כאן, בנוסף לאוספים מיוחדים רבים: ארכיון תמונות המתעד את הווי החיים של היהודים בעיראק ובארצות הפזורה אליה הגיעו; ארכיונים פרטיים של פעילי ציבור ממוצא בבלי ושל מוסדות וארגונים של יהודי בבל שפעלו בישראל; תיעוד בעל-פה של מסרנים מבני העדה; ארכיון תעודות ומסמכים המכיל אלפי פריטים ששימשו את יהודי עיראק; ואוסף נדיר ומיוחד של ספרי קודש שנדפסו בבגדאד ובארצות המזרח הרחוק על ידי יהודי בבל החל מאמצע המאה ה-19 ועד העלייה ההמונית בשנות ה-50. בתחום אוסף זה נמצאים גם מאות ספרים שהובאו בדרך לא דרך מבגדאד לאחר נפילת משטרו של הרודן סדאם חוסיין, ומהווים תיעוד היסטורי נדיר ומיוחד להווי הרוחני של הקהילה וחכמיה.

הספריה משרתת תלמידים וחוקרים והינה נדבך בסיסי להכרת עברם של יהודי עיראק.

הספריה פתוחה לציבור המבקרים בימים ב'-ה', בין השעות 8:30 - 12:30, בתיאום מראש עם הספרן.

דוא"ל :  Library@bjhc.org.il

 

התחדשנו! מעתה ניתן לראות את קטלוג הספרים שלנו אונליין 

חינוך והדרכה

מחלקת חינוך והדרכה מציעה סיורים מודרכים בתצוגות הקבועות והמתחלפות שברחבי המוזאון, המיועדים לקהל הרחב. ניתן לשלב בהם:

 
 • שחקנית המגלמת דמות יהודית עיראקית

 • מופע מוזיקה אותנטית

 • הרצאות ועוד...

 

למוסדות החינוך מוצעים מגוון נושאים המותאמים לתוכנית הלימודים. הנושאים מועברים בהתאם לגילאים השונים, מהגיל הרך (גני ילדים) ועד בתי הספר התיכוניים, בהתאם לרמת הלמידה של הקבוצה ולדרישת המורה.

תכניות ההדרכה משלבות מגוון אמצעי למידה והעשרה:

 • שחקנית
 • דפי הפעלה
 • משחקי חידות והמחזה
 • תערוכות אינטראקטיביות
 • עדויות אישיות
 • מספרי סיפורים
 • סדנאות יצירה
 • הקרנת סרטים ומצגות
 • מוזאון מטייל

אוצרות

מחלקת האוצרות שוקדת על הקמתן של התערוכות המוצגות במוזאון בנושאי אתנוגרפיה, יודאיקה והיסטוריה של יהודי עיראק.

ברשותו של "מוזאון יהדות בבל" אוסף עשיר של חפצי אתנוגרפיה, יודאיקה ואמנות, כמו גם מסמכים ותצלומים מקוריים, שנתרמו או הושאלו במהלך השנים על ידי יוצאי עיראק או יורשיהם. פריטים אלו מהווים בסיס לעשייה המוזאלית, היות ומסיפוריהם ניתן ללמוד על תולדותיהם, שימושיהם ובאופן עקיף, גם על תרבותם ומנהגיהם של הקהילות מהן הגיעו.

bottom of page