תרומת משפחת כדורי בהקמת האוניברסיטה על הר הצופים


כתב: העיתונאי ברוך מאירי

דברים שלא ידענו על יהודי עיראק, שחיו בסין

ותרמו רבות למדינה שבדרך

פרופסור יוסי כץ, הוא חתן פרס ישראל בגיאוגרפיה ובידע ארץ-ישראל לשנת 2016. הוא עומד בראש הקתדרה ללימודי הקק"ל ומפעליה באוניברסיטת בר אילן. באחד מגיליונותיו האחרונים של הרבעון "האומה", במה למחשבה לאומית, לתיעוד וספרות, היוצא לאור על-ידי המסדר ע"ש זאב ז'בוטינסקי, פרסם כתבה מרתקת הנושאת את הכותרת: "ציוני סין הנשכחים ותרומתם הבולטת לבניין הבית הלאומי".

הכתבה ברבעון "האומה", הנערך על-ידי העיתונאי והסופר יוסי אחימאיר, צדה את עיני. קראתי ונפעמתי: פרטים רבים בה הפתיעו אותי. כולנו מכירים, מתוך מה שלמדנו בבתי ספר וקראנו בכלי התקשורת השונים, על תרומתם של יהודי רוסיה והמערב (בעיקר אירופה וצפון אמריקה) לבניין הבית הלאומי היהודי בארץ ישראל, באמצעות הסתדרות הציונית. המחקרים שנעשו פסחו, או אם תרצו לא עסקו, בחלקם של יהודי המזרח הרחוק – בעיקר יוצאי עיראק – בתרומתם לבניין הבית הלאומי. זאת למרות ריכוזם הגדול של יהודים במזרח הרחוק, ובעיקר בסין ובהודו.

במאמרו קובע פרופ' כץ בצורה חד משמעית: "הפעילות הציונית בסין הייתה ענפה מאוד וכי תרומתם של ציוני סין לבניין הבית הלאומי בארץ ישראל הייתה משמעותית, הן באופן מוחלט והן באופן יחסי לגודלה של הקהילה היהודית בסין." לצד הקהילה היהודית העיראקית בשנגחאי, שלא עלתה על אלף נפש, החלה לצמוח בעשור הראשון של המאה ה-20 קהילה יהודית של יוצאי רוסיה. שהלכה וגדלה, בעיקר לאחר המהפכה הקומוניסטית ברוסיה.

עד כמה תרומתם הייתה גדולה של היהודים בסין, לטובת הבית הלאומי תעיד בין היתר, העובדה הבאה: מתוך כ-250,000 המניות בנות ליש"ט כל אחת, שהופצו על-ידי בנק האוצר התיישבות היהודים בשנים האחרונות של שנות ה-19 ותחילת המאה ה-20, ציוני סין רכשו כ-2,000 מניות. כלומר, 8 פרומילים מסך המניות שנמכרו. שיעור זה, קובע פרופ' כץ במאמרו, "גבוה לאין ערוך משיעורם של היהודים בסין בהשוואה לכלל יהודי העולם". אגב, בשוויץ העשירה נרכשו 1,412 מניות בלבד...

את עיני "תפסה" במיוחד, במאמר המפורט, ההתייחסות לתרומת היהודים הבבלים, שחיו בשנגחאי ופיתחו אותה, לקק"ל: יהודי משנגחאי תפס את המקום השלישי בתרומה מהסוג הזה. שמו: אליעזר כדורי, שתרם בשנת 1920 10,000 ליש"ט לרכישת קרקעות על הר הצופים. קרקעות אלו שמשו, בבוא הע